Kringsjå skole har en byomfattende spesialgruppe.
Spesialavdelingen
Kringsjå skole er heldig og har et byomfattende spesialpedagogisk tilbud for elever fra 1. -7. trinn med autismespekterforstyrrelser. Vi har per i dag 12 elevplasser. Inntaket til disse plassene styres av utdanningsetaten sentralt. Les mer om søknad og frister i linken under.
Personalet som jobber på avdelingen består av spesialpedagoger, miljøterapeuter, assistenter og en avdelingsleder. Elevene har 1:1 bemanning det meste av skoledagen.
Opplæringstilbudet er individuelt tilpasset den enkelte elev og alle elever har vedtak om spesialundervisning i helhetlig omfang. Hver elev har sin individuelle opplæringsplan (IOP) som lages på bakgrunn av elevens sakkyndige vurdering og vedtak om spesialundervisning.
Våre undervisningsmetoder bygger på struktur, forutsigbarhet og tydelig kommunikasjon, en eklektisk tilnærming med elementer fra ulike metoder. TEACCH-metoden går igjen i arbeidet rundt mange av våre barn. Vi bruker visuell støtte som f.eks. dagsplanen, for å skape forutsigbarhet og vi tilpasser læringsmiljøet til den enkelte elevs behov. Vi er opptatt av å støtte kommunikasjon, sosiale ferdigheter og evnen til å lære gjennom tilpassede tiltak.
Vi tilrettelegger læringsmiljøet for våre elever gjennom:
Kommunikasjon og språk: Vi er tydelig og konkret i kommunikasjon, gjennom et tydelig og enkelt språk, tydelig beskjeder og unngår metaforer og tvetydigheter. Vi støtter alle kommunikasjon med bilder og mange elever har behov for at det tilrettelegges for alternativ og supplerende kommunikasjon (ASK).
Struktur og rutiner: Hele dagen skal være forutsigbare og strukturert. Det skal være tydelig markering for ulike aktiviteter.
Visuell støtte: Alle har sin visuelle tilpassede plan for dagen. Så mye som mulig visualisere gjennom bilder.
Fysisk miljø: Alle rom har tydelig soner for aktiviteter og alle elever har sitt eget rom ved individuelt arbeide, skjerming og behov for pauser.
Vi tilrettelegger for individuelt tilpasset undervisning:
Skreddersøm: Undervisning og undervisningsmateriell tilpasses den enkeltes behov, nivå, styrker og utfordring.
Fokus på relasjoner: De voksen bruker god tid på å bli kjent med både elev og foreldre. Finne gode samarbeidsformer, innhente nødvendig informasjons og samordne andre involverte instanser. Det lages individuelle miljøregler for den enkelte elev på bakgrunn av kjennskapen til elevens behov.
Korte og overskuelige deler: Dele opp større oppgaver i mindre håndterbare deler for å gjøre de mer overskuelig.
Fokus på mestring og trivsel:
Støtte sosiale ferdigheter: Vi jobber aktivt med å trene sosiale ferdigheter. Vi tilrettelegger også for elever som har utbytte og behov for å trene sosiale ferdigheter med elever i ordinær skole. Gode sosiale ferdigheter er viktig for å skape tilhørighet og venner.
Evaluere og justere mål: Vi gjør jevnlig evaluering av mål og tiltak for å gjøre nødvendige justeringer underveis i undervisningsløpet.
Anerkjenne følelser: Vi viser forståelser for elevens følelser og legge til rette for at alle ut fra sine behov og forutsetninger for mulighet til å uttrykke egne behov og følelser. Her brukes blant annet Kat-kassen.
Skole og Aktivitetskolen (AKS) jobber tett sammen. De samme assistenter som jobber på skolen, jobber også på AKS. Elevene er i de samme lokalene på skolen og AKS. De av våre elever som har utbytte av å delta på ordinær AKS gjør det.
Dersom du har spørsmål om spesialgruppen på Kringsjå skole kan du ta kontakt med avdelingsleder Heidi Fjørstad på tlf 92811714 eller e-post Heidi.fjorstad@osloskolen.no